7 Feb 2018
 
Outstanding Students’ Achievements in Various Competitions
 

Our students actively participated in various competitions and achieved outstanding results, and we would like to share some of our recent achievements with you.

 

 

Academics
2017 Hong Kong 4D Frame Maths & Science Creativity Competition
Division I (Junior Primary Section) Gold Award 3C LIN Jeremy Jun-Xian
  Gold Award 3C TEE Shu Zhi
Hua Xia Cup Nationwide Mathematical Olympiad Invitation Tournament 2017 -Semi-final
  Grand Prize 6D WONG Chun Ho
Aesthetic
PA CUP - The Hong Kong Recitation Talent Competition 2017 P3-P4
P3-P4 Putonghua Prose Champion 4D LEUNG Tsz Yau
P5-P6 English Verse Champion 6E WONG Cheuk Ying Chloe
P5-P6 Cantonese Verse Champion 6E WONG Cheuk Ying Chloe
The 5th Hong Kong International Youth Performance Arts Festival 2017
Cantonese Solo Verse Group - Primary 3 to 4 Section Champion 4E LAU Nga Hang
The 69th Hong Kong Schools Speech Festival
Cantonese Solo Prose Speaking (Primary 4 – Girls) Champion 4DLEUNG Tsz Yau
Cantonese Solo Verse Speaking (Primary 6 – Girls) Champion 6E WONG Cheuk Ying Chloe
English Solo Verse Speaking - Non-Open (Primary 1 & 2 – Girls) Champion

1D WONG Yui Gi

English Solo Verse Speaking - Non-Open (Primary 3 – Boys) Champion 3E CHAN Ming Fung Edan
English Solo Verse Speaking - Non-Open (Primary 4 – Boys) Champion 4A Wesley SHAM
English Solo Verse Speaking - Non-Open (Primary 4 – Girls) Champion 4A AU Chung Yan
Putonghua Solo Prose Speaking (Primary 3 & 4 – Girls) Champion 4D LEUNG Tsz Yau
Putonghua Choral Speaking (Primary 1 & 2 – Mixed Voice) Champion PS Choral Speaking Team
Putonghua Choral Speaking (Primary 3 & 4 – Mixed Voice) Champion PS Choral Speaking Team
Cantonese Choral Speaking (Primary 5 & 6 – Mixed Voice) Champion PS Choral Speaking Team
Putonghua Solo Verse Speaking (Primary 3 & 4 – Girls) Champion 3A CHENG Hoi Ling Kaile
Cantonese Bible Speaking (Primary 4-6) Champion 4D LEUNG Tsz Yau
Cantonese Solo Prose Speaking (Primary 2 – Girls) Champion 2B WONG Lok Yin Joyce
Sports

Shatin Area Inter-Primary Schools Football Competition 2017-2018

Boys Champion 3A SMITH Caleb
    4A YIP Ka Ho
    4C CHIOK Chun Hei
    4E HO Ki Sun
    5A TANAKA Yuki
    5B TONG Wan Hei
    5B TSUI Ho Yin Matthew
    5E LI Chung Hang
    5E SUNG Kian Chong Hung
    6C CHIU Ching Yu
    6C LEE Chak Shun
    6D LEE Aaron Cheuk Tak
    6D TSANG Cheuk Yin
    6D TSO Tsz Fung
    6D WONG Ching Yin Marty
    6E LEUNG Cheuk Lun
    6E NG Jaden
Shatin District Age Group Athletics Competition 2017
Men's 4 x 100m - Youth (10-12) Champion 6C LIU King Tin
Men's 60m - Youth (10-12) Champion 6C LIU King Tin
The 49th Hong Kong Judo Championships
Boys (Age 8 - 9) - A- 31kg Champion 4A WONG Wai Ho
The 3rd Hong Kong Children and Youth Rhythmic Gymnastics Championship
Novice A : Freehand Gold Award 5C HSU Shu Han
Team Dancing - Age 2-12 Gold Award 1B AU Yik Hei