March 20, 2018

 
Outstanding Students’ Achievements in Various Competitions
 

Our students actively participated in various competitions and achieved outstanding results, and we would like to share some of our recent achievements with you.

 

 

Academics
TOEFL Junior Standard Test
11-15 years old Gold Award 6C KWAN Ming Wai
     
Aesthetic
Childhood Painting Comeptition
K3 Group
- Children's Creative Drawing
First Class Award 1A CHEUNG Ho Lun Linus
My Brilliant Kids International Children's Art Competition 2017
Children Group A
- Western Painting
Gold Award 1A CHEUNG Ho Lun Linug
The 5th Hong Kong International Visual Arts Competition 2017
Age 10 - Nature Champion 5A CHEUNG Sui Lun Colin
The 7th Brisbane International Arts Festival 2017
Middle Primary Gold Award 5A CHEUNG Sui Lun Colin
Creative Art and Culture Drawing Competition for Youth & Children 2017
Children Group A Champion 5E WONG Ying Nam
Asia Inter-School Speech Competition 2017
Primary 1 & 2 - Story Telling 1st Place 2B CHAN Ho Him
Premier Cup Hong Kong Children English Speech Competition
P3-P4 Champion 4E LAU Nga Hang
P5-P6 Champion 5C HSU Shu Han
The 28th GAPSK Putonghua Speech Competiton
Primary 1- 2 - Optional Champion 2C HO Nathan
9th "Chinese Challenge Cup" Hong Kong Talent Arts and Speech Competition
Cantonese Prose
- Middle Primary
Champion 4D LEUNG Tsz Yau
Cantonese New Poem
- Middle Primary
Champion 4D LEUNG Tsz Yau
Cantonese Bible Reading
- Middle Primary
Champion 4D LEUNG Tsz Yau
2017 The 10th China Youth (HK) Talent Competition
Junior Primary Champion 1E LAW Sum Yi
The 12th International Music and Arts Competition
Final (Fifth Round)
- Children Group B (Piano)
Champion 2A KWOK Hiu Ching
Shanghai Hongkong Taiwan Children Singing Contest 2017
Junior Child Group - English Solo Gold Award 3A SUN Pak Wah Paxton
Junior Child Group - Mandarin Solo Gold Award 3A SUN Pak Wah Paxton
     
Sports

Hong Kong Indoor Cycling Race 2017-18

Series 2
Boys 14 inches
Champion 5B TSUI Ho Yin Matthew
9th Hong Kong DanceSport Grand Slam
Under 9 Mixed Standard 5 Champion 4A LAU Hin Tung
Under 9 Mixed Standard 5 Champion 4D HUI Chun Yu
2018 CDC Qian Yan Cup National Dance Open
Age 10 - Double 1st Place 4D HUI Chun Yu
Age 10 - Double 1st Place 4A LAU Hin Tung
Kangaroo Cup Dance Competition
8-11 Ensemble (team A) Gold Award 4B SHUM York Fei
8-11 Troupe (team A) Gold Award 5C WONG Yuet Tung Jasmine
Hong Kong (Asia) Solo Dance Competition 2017
Solo - Ballet (Junior Division) 1st Place 5C WONG Yuet Tung Jasmine
2017-18 Shatin Area Iinter-Primary Schools Athletics Competition
Boys A Grade Softball Champion 6B LUI Wang Hei
Girls C Grade 60m Champion 4C LAI Wing Tung
Hong Kong Synchronized Swimming Routine Competition 2017
Free Solo (Age 8 & under) Champion 3A BONGARS Aimee Lin

Panasonic Pan Asia Synchronized Swimming Championships cum
13th Hong Kong Synchronized Swimming Routine Competition 2017

Stroke - International 25M
Foot First Paddle Scull
(Front Layout Position)
(Age 8 & under)
Champion 3A BONGARS Aimee Lin
Stroke - Local 25M
Eggbeater Traveling Sideways
(Age 8 & under)
Champion 3A BONGARS Aimee Lin
Stroke - Local 25M
Foot First Paddle Scull
(Front Layout Position)
(Age 8 & under)
Champion 3A BONGARS Aimee Lin
Stroke - Local 25M Head First Scull
(Age 8 & under)
Champion 3A BONGARS Aimee Lin
Stroke - Local 25M Propeller
(Age 8 & under)
Champion 3A BONGARS Aimee Lin